0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

10 znakov toho, že ste múdrejší ako ste si mysleli 1/2

Často robíme závery o tom, aký je človek múdry alebo „smart“ na základe jeho spoločenského postavenia, pozície v práci či vonkajšieho vzhľadu. Pokiaľ niekto nosí okuliare s tučným rámom, je šachovým majstrom, venuje sa programovaniu či najnáročnejšie sudoku vyrieši za chvíľu, automaticky predpokladáme, že je smart.

Na strane druhej, na svete a určite aj vo vašom okolí existujú ľudia, ktorí tieto štandardné predpoklady múdrych ľudí nespĺňajú. Majú iné koníčky a záujmy, ako hovorí stereotypne zaužívaná predstava o geniálnych ľuďoch. Tu je 5 znakov toho, že ste múdrejší ako ste sa nazdávali, hoci tak možno nevyzeráte. Alebo že je múdre a smart vaše dieťa, hoci o tom niekedy pochybujete. Už nemusíte.

 

  1. Ste zvedavý

Byť zvedavý nie je vždy najvhodnejšie a veľa ľudí na svoju zvedavosť doplatí. Zároveň však zvedavosť motivovala niektorých z najdôležitejších ľudí v histórii. Zvedavosť donútila Benjamina Franklina priviazať kľúče na šarkana v búrke, čo mu pomohlo odhaliť, že blesk je istá forma elektriny. Motivovala Jamesa Camerona vytvoriť špeciálne prispôsobenú ponorku, ktorá preskúmala Mariánsku priekopu, Štefana Baniča popohnala k vymysleniu padáka. Určite motivovala aj prvého človeka, ktorý skúsil sať kravské vemeno, a objavil tak mlieko. Je pravda, že vrodená zvedavosť vás niekedy donúti robiť veci, ktoré sú divné, ba priam šialené, ale kde by sme dnes bez nej boli? Nemali by sme elektrinu, predstavu o hĺbke oceánov, padák a dokonca ani mliečko. Pokiaľ ste jeden z týchto zvedavcov, do toho.

 

  1. Pýtate sa. Veľa

Častou mylnou predstavou ostatných je, že múdri ľudia majú vždy odpoveď. Pravdou však je, že títo ľudia nemusia mať vždy odpoveď, ale otázku áno. Odpovede hľadajú a v dnešnej dobe to robia najčastejšie na internete. Veď na internete sú dostupné takmer všetky ľudské poznatky a vedomosti a dá sa k nim dostať takmer okamžite. Trik, ktorý spočíva v nájdení správnych odpovedí, je pýtanie sa správnych otázok. A to múdri ľudia vedia. Nanešťastie, internet je dnes plný aj chybných a neoverených informácií. Aj tie sa však dajú využiť k tomu, že poukážu na vašu inteligenciu.

 

  1. Ste skeptický

Skeptici neuveria všetkému, čo im poviete. Chcú poznať pravdu, a nenechajú sa vyviesť z miery klamlivými a nelogickými tvrdeniami. Veľakrát sa kvôli tejto vlastnosti a s tým súvisiacim neakceptovaním spoločensky uznávaných noriem môžu dostať do nepríjemností, ale im to za to stojí. Netvrdíme, že všetci skeptici sú múdri ľudia alebo že každý skepticizmus je založený na pravde, pretože, hoci ste aj najmúdrejší zo skeptikov…

 

  1. Nebojíte sa priznať si chybu

Sokratovský paradox – čiže okrídlená veta „Viem, že nič neviem“ sú dôkazom toho, že najmúdrejší ľudia nie sú tí, ktorí sú presvedčení o tom, že vedia všetko, ale práve tí, ktorí si dokážu priznať svoje nedostatky. Veď to poznáte – chlapík, ktorý tvrdí, že vie všetko a všetkému sa rozumie v skutočnosti ani taký smart nie je.

 

  1. Ste emočne inteligentný

Univerzita v Marylande definuje emočnú inteligenciu (EQ) ako schopnosť pochopiť a efektívne ovládať svoje emócie. Je rozdielna oproti štandardnej inteligencii v tom, že umožňuje ukázať schopnosť kontrolovať svoje pocity a city. Vložiť si posledné peniaze na sporiaci účet napriek túžbe ich minúť, vyberať si zdravé jedlo pred fastfoodom, ale aj napríklad schopnosť vrátiť sa k nedokončenej práci napriek zaujímavejšiemu surfovaniu na internete sú znakmi dobre rozvinutej emočnej inteligencie.

 

Ďalších 5 znakov prinesieme nabudúce.

ContactUs.com