0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

8 tipov ako zvládnuť stres počas prijímačiek, monitorov, maturít

Koniec školského roka sa nezadržateľne blíži a za posledné tri mesiace toho musia stihnúť žiaci ešte habadej. V marci a apríli píšu prijímacie pohovory na bilingválne gymnáziá, 6. apríla na nich čakajú monitory zo slovenského jazyka a matematiky, 9. a 12. mája prijímačky na osem- a štvorročné gymnáziá, na konci mája sa budú stresovať ústnymi maturitami a v júni zas prijímačkami na vysoké školy. Ako zvládnuť “písomkový” stres si prečítate v našom najnovšom článku. Rodičia, z jednotlivých bodov nezabudnite vaše deti aj vyskúšať :).

 

  1. Upokojte sa – dýchajte pomaly a zhlboka

Pokojná a sústredená myseľ je základom akéhokoľvek úspechu. Zrýchlený dych či nebodaj mdloby vám určite nepomôžu!

 

  1. Otázky v teste čítajte veľmi pozorne a sústredene

Všetci dobre vieme, že nie nevedomosti, ale nepozornosť pri čítaní otázok môže byť dôvodom, prečo ste daný príklad alebo otázku nezodpovedali správne. V zdaní sú síce centimetre, ale vás sa pýtajú na metre? Máte vytvoriť synonymum či antonymum? Najmä pri dlhších otázkach odporúčame podčiarkovať si najdôležitejšie slová či otázky.

 

  1. Prečítajte si všetky úlohy aj možnosti ich riešenia

Predtým, než idete do boja, musíte vedieť, s kým idete bojovať. Rovnako je to aj pri testoch. Musíte vedieť, akému množstvu otázok čelíte, či sú s výberom odpovede, celým riešením alebo od vás skúšajúci žiadajú odpoveď celou vetou.

 

  1. Zvážte, koľko času vám zaberie zodpovedanie každej otázky

Rozvrhnite si čas a priebežne ho sledujte – v ideálnom prípade si so sebou prineste aj náramkové hodinky. Na mobile vám sledovať čas určite nepovolia a ako naschvál môžu byť hodiny v skúšobnej miestnosti práve pokazené.

 

  1. Pripočítajte k tomu čas, ktorý potrebujete na kontrolu celého testu

Vždy si ešte raz prekontrolujte, či ste si správne prečítali zadania a nespravili nebodaj nejakú hlúpu numerickú/ gramatickú/ inú chybu.

 

  1. Zakrúžkujte si otázky, ktoré viete zodpovedať ako prvé

Najprv ukážte to, čo viete, a potom sa pustite do náročnejších úloh. Ak by ste začali z opačného konca, môže sa stať, že na tie najľahšie ani nestihnete odpovedať, a pripravíte sa tak o značnú časť bodov/ úspechu alebo nebodaj miesta na vytúženej škole.

 

  1. Riešte vždy len jednu úlohu

Nemá zmysel preskakovať z jednej úlohy na druhú a úplne sa tak zamotať v zadaniach či otázkach. Vždy riešte len jednu otázku a ak ju zodpovedať neviete, preskočte ju a vráťte sa k nej v závere testu, pokiaľ vám ostane čas.

 

  1. Zbytočne sa nestresujte a neporovnávajte s ostatnými

Žiak v prvej lavici sa usmieva a stopercentne vie zodpovedať všetky otázky. A blondína z druhej lavice už dokonca odovzdáva… Nie je všetko tak, ako  vyzerá, žiak v prvej lavici sa možno smeje nad svojou neschopnosťou a aktívna blondínka to možno už vzdala. Sústreďte sa len na svoju prácu a nerozptyľujte sa inými spolutrpiteľmi J

ContactUs.com