0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

A načo mi tá matika vlastne bude?

Veľa študentov sa nielen na nás, ale hlavne na svojich rodičov a učiteľov obracia s otázkou – Budem okrem školy ešte potrebovať matematiku? Odpoveď je jednoduchá – budeš. Základné matematické schopnosti sú dôležité aj v bežnom živote mimo školy. Čo sa žiaci v škole naučia síce na prvý pohľad nemusí vyzerať ako užitočné alebo dôležité, ale schopnosti a myšlienkové procesy, ktoré si študenti na hodinách matematiky osvoja, sú mimoriadne dôležité pre naozaj produktívny život.

Rodičia, ak už vyčerpáte všetky argumenty, prečítajte si 10 dôvodov prečo potrebujeme matematiku:

1. V práci: Poznanie základných matematických operácií ako sčitovanie, odčítanie, násobenie a delenie je dôležité pri práci s peniazmi. Pokladníci musia vedieť vydať a spočítať peniaze. Navyše, čím vyššie je človek v kariérnom rebríčku, tým viac pracuje s peniazmi, rôznymi kalkuláciami alebo rozpočtami. Bez matematiky to, žiaľ, nie je možné.

2. Osobné financie: Rozdeliť si výplatu tak, aby ste všetko neminuli hneď a aby vám ostal dostatok peňazí na zvyšok mesiaca, môže byť mimoriadne ťažké bez znalosti matematiky. Ako si budete šetriť na budúcoročnú dovolenku, pokiaľ neviete, koľko si máte mesačne odložiť?

3. Nakupovanie: Nový top, nová sukňa, nové topánky. Ale v peňaženke len 50 eur. Môžete si kúpiť všetky tri veci? A pokiaľ máte kreditku – môžete si tieto tri veci kúpiť a nepôjdete do mínusu? Aj správna nákupná maniačka musí ovládať matematiku.

4. Varenie: Suroviny potrebné na varenie bývajú v receptoch často uvedené v jednotkách, ktoré si treba previesť. Rovnako, niekedy namiesto ôsmich porcií sviečkovej na smotane chcete uvariť len tri, ale inak ako pomerom správne množstvo surovín nedostanete.

5. U doktora: Doktor vám odporučil strojnásobiť dennú dávku vitamínu C. A ako to spravíte, keď nebudete vedieť, koľko krásne oranžových pomarančov si máte kúpiť?

6. Vedenie si diáru: Niekedy nemáme čas rozmýšľať nad tým, ako si rozvrhneme náš čas – koľko času strávime oddychovaním, učením alebo hraním na ukulele. Koľko minút má hodina, koľko hodín má deň a koľko nám zaberú jednotlivé činnosti, je základ v plánovaní úspešného dňa.

7. Šport: Koľko bodov chýba do vyrovnania a koľko na to, aby tím vyhral, je dôležité nielen pre trénera a hráčov, ale aj divákov. Veď nechcete fandiť ako amatér, či?

8. Dom/záhrada: Máte nový byt a chcete si kúpiť posteľ. Ale čo keď sa vaše vysnívané „letisko“ s nočnými stolíkmi do spálne jednoducho nezmestí? Zameriavate záhradu a bazén tam nevojde? Lepšie ako riskovať nespokojnosť, je všetko si najprv zrátať.

9. Reštaurácie: Pri návšteve reštaurácie necháte v prípade spokojnosti čašníkovi sprepitné. Ale ako to spraviť, keď nepoznáte pravidlá zaokrúhľovania?

10. Zvýšenie platu: Váš šéf sa rozhodol bezdôvodne vám zvýšiť plat o 17%. Viete vôbec na čo sa môžete tešiť?

ContactUs.com