0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Ako cez leto nezabudnúť (na) matematiku

Existuje veľmi veľa dôvodov a aktivít, kvôli ktorým deti milujú prázdniny, ale je zrejmé, že matematiku či počítanie neobsahujú. Rôzne štúdie však ukázali, že precvičovanie matematiky cez leto prispieva k minimalizácii tzv. „letnej učebnej ujmy“.
Už staršie výskumy potvrdili, že žiaci môžu počas leta prísť až o dva mesiace na úrovni ročníkového učiva matematiky, pričom táto strata môže byť kumulatívna, zhoršujúca sa rok po roku.
„Našťastie existujú rôzne spôsoby, ktoré žiakom môžu pomôcť s algebrou, geometriou či jednoduchým rátaním bez toho, aby museli chodiť na doučovanie,“ tvrdí Susan Gerofsky, docentka na Katedre učiva a pedagogiky na University of British Columbia.
Tu je zopár z nich.

Nemyslite na učebnice

Niektorí z vás si možno myslia, že najlepším spôsobom ako nezabudnúť (na) matematiku je precvičovať ju – z učebníc a pracovných zošitov. A hoci sú obe užitočnými pomôckami, strany s dlhým zoznamom monotónnych príkladov nie sú tým, čo by žiakov na matematike bavilo.
„Nie je pravda, že drilovanie a memorizovanie je úplne zbytočné. Vďaka tomu však pre veľa ľudí matematika predstavuje len drinu a ubíjajúce opakovanie,“ hovorí Gerofsky, „pre tých z nás, ktorí milujeme matematiku, je dôvod taký, že je o živote. Matematika sa vyskytuje všade okolo nás.“
Aj preto Gerofsky rodičom odporúča, aby vyšli von a hľadali matematiku okolo seba tak, ako to robili starí matematici. Je známe, že napríklad Fibonacci si všimol zaujímavý matematický vzor rastu lístkov a lupienkov kvetov – zvaný fylotaxia. Úžasné vzory sledoval aj na šiškách, ananáse, slnečniciach či pri plodení zajacov. Akonáhle sa naučíte vidieť tieto vzory, budú vás prenasledovať. Všade.

Pozerajte matematické videá

YouTube je plný úžasných vzdelávacích a kvalitne spracovaných videí o matematike, ktoré môžete ako rodič pozerať s deťmi. Gerofsky špeciálne odporúča videá autorky Vi Hart, ktorá napríklad spracovala trojdielny seriál o Fibonacciho postupnosti a jej výskyte v prírode. Zaujímavou témou je napríklad aj nekonečno, číslo pí či hexaflexagóny (čo je odborný názov pre populárne nebo – peklo).
„Je neuveriteľne zaujímavé ich pozerať, hoci Vi Hart nie je internetová superstar,“ hovorí Gerofsky a dodáva, „pokiaľ sa aj stane, že niektorému matematickému konceptu nebudete rozumieť, je to úplne v poriadku, pretože ich môžete objavovať spolu.“
Gerofsky ďalej potvrdzuje: „Je perfektné, ak dospelí v živote dieťaťa ukážu svoju zvedavosť a záujem o to, ako svet funguje. Je to totiž veľmi nákazlivé. Navyše, je to omnoho lepšie ako – Tieto cvičenia musíš stihnúť pred obedom, čo znie skôr ako trest a nie ako bádanie.“

Vyskúšajte online hry

Existuje zopár vynikajúcich stolných hier, ktoré učia deti aritmetike, ako napríklad Monopoly, ale taktiež existuje veľa ďalších, ktoré prezentujú matematiku v trochu inom svetle.

Logické hry ako napríklad Sudoku alebo Mastermind nútia deti pracovať napríklad s permutáciami. Šach a Rubikova kocka fungujú rovnako. Dokonca aj Tetris rozvíja priestorovú predstavivosť a koncentráciu.
Gerofsky obľubuje stolnú hru Rush Hour a podobnú aplikáciu Unblock me, ktoré pozostávajú z posúvania prekážok (áut, kamiónov, autobusov), aby červené auto mohlo vyparkovať z úzkeho a zablokovaného parkovacieho miesta. „Hrám sa takto v autobuse, u doktora, vlastne hocikde. Je to výzva a zábava,“ potvrdzuje Gerofsky.
Tieto hry sú postavené na používaní logiky a postupnosti pri rozmýšľaní dopredu, čo je užitočná schopnosť nielen pre budúcich matematikov, ale aj potenciálnych vedcov, právnikov či pokrývačov. Vlastne pre každého.

Rozhýbte matematiku

Hoci veľa rodičov a detí má z bifľovania a memorizovania obavy, veľakrát je to užitočné. Takže aby ste z memorizovania spravili zábavu, pridajte pohyb. Gerofsky si napríklad spomína, že sa ako malá hrala rôzne hry so švihadlom, skákaním cez gumu alebo tlieskaním, ktoré obsahovali počítanie, a teda matematiku. „Napríklad sme počítali skoky alebo sme rátali v pesničkách. Následnosť sme sa naučili bez veľkého uvažovania, bola to pre nás len hra,“ tvrdí.
Hudba dokáže tiež pomôcť. Napríklad v angličtine existuje populárna pesnička „Inch worm“ a prekvapivo nákazlivé rátacie pesničky Jacka Hartmanna.
Ak vezmeme do úvahy výskumy, podľa ktorých deti trávia na zadku priveľa času, a ďalšie, ktoré tvrdia, že učenie ide ľahšie s početnými prestávkami, skúste deti rozhýbať počas precvičovania raz – dva – tri.

Zdroj: ctvnews.ca

ContactUs.com