0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Ako si vytvoriť rozvrh na opakovanie učiva

Konečne ste dočítali tie skriptá z matematickej analýzy či mechaniky a máte pocit, že učenie máte za sebou? Nemáte. Nanešťastie, veľkou súčasťou života a učenia, či už v nižších ročníkoch alebo na vysokej škole a hlavne na nej, je aj opakovanie naučeného učiva. Opakovanie môže byť veľmi stresujúce nielen pre nováčikov, ale aj starých harcovníkov, ktorí už pár semestrov na vysokej škole absolvovali. Pozbierali sme pre vás tipy od našich expertov a šikovných doučovateľov, ako správne opakovanie zvládnuť a hlavne naplánovať.
Tým najdôležitejším je vytvorenie si „rozvrhu opakovania“ a to ideálne hneď. Čím skôr totiž začnete, tým skôr pravdepodobne skončíte alebo aspoň sa nebudete posledný deň pred skúškou stresovať a želať si, aby učiteľ zabudol, čo od polovice októbra vysvetľoval a skúšal len z prvých štyroch týždňov semestra.

Tu sú naše odporúčania:

Uistite sa, že máte dostatok času
Niektoré veci sa nestačí naučiť len raz a viackrát neopakovať. Zopakovanie toho, čo ste sa učili pred pár dňami vám nielen osvieži vedomosti z kútiku mysle, ale pomôže identifikovať a zistiť vaše medzery či slabiny.
Majstri opakovania odporúčajú vytvoriť si rozvrh na skúškové obdobie s dostatkom času nielen na učenie, ale aj na opakovanie. Opakovanie zaručí, že medzery vo vedomostiach zistíte (a zaplníte) skôr než priamo na teste alebo skúške.

Zvážte poradie skúšok pri vytváraní rozvrhu
Je zrejmé, že na skúšky sa musíte učiť tak, aby ste do termínu skúšky nestihli naučené učivo zabudnúť. Všeobecne je najlepšie začať so skúškou, ktorá je termínovo prvá v poradí, a postupne pribaľovať ďalšie a ďalšie.
Pokiaľ máte medzi skúškami dlhšie medzery, čím skôr si zopakujte učivo na najbližšie preverovanie vedomostí z celého semestra a zvyšné dni využite na učenie sa nového predmetu.
V zásade učenie noc pred skúškou nie je zlé, ale nemalo by byť príliš komplexné. Môže sa totiž stať, že sa len zbytočne vystresujete.

Rozdeľte predmety na témy
Podľa slov našich expertov budete prekvapení, o koľko jednoduchšie učenie ide, ak si ho rozdelíte. Namiesto učenia sa Matematiky 1 ako celku si učivo rozdeľte na definičné obory, limity a derivácie. Samozrejme, dá sa ísť ešte hlbšie a vy si vďaka týmto celkom dokážete lepšie naplánovať váš deň. A tiež lepšie vidíte, ako vám povinnosti „odsýpajú“.

Správajte sa ako v bežný školský deň
Ďalšou radou je, že počas učenia sa na skúšky sa správajte tak normálne, ako to len ide. Nech vám každý deň počas skúškového pripomína bežný školský deň. Pokiaľ si ráno radi pospíte a vyučovanie o 8:30 stíhate len s odretými ušami, nemôžete predpokladať, že počas skúškového obdobia budete ráno o 6:00 svieži ako rybička a plný chuti do učenia. Robte si prestávky – ako v škole medzi cvičeniami či prednáškami, a nevynechajte obed.

Buďte realistický
Na základe výskumov sa človek dokáže udržať plne sústredený približne 40 minút. Po tejto dobe preto prejdite napríklad na inú tému alebo úplne iný predmet, aby vaša pozornosť fungovala na 100%.
Taktiež nepredpokladajte, že zvládnete ísť v kuse dvanásť hodín denne. Je to síce fajn predstava, avšak zo skúseností všetkých opýtaných – nefunguje. Budete vyčerpaný a aj vaše učenie menej efektívne.

Zapamätajte si, že ste len človek
A máte aj svoje potreby a túžby. Nevynechávajte stretnutia s priateľmi, šport či jedlo. Odreagujete sa a nehrozí, že po skúškach z vás zostane len chodiaci zombie plný vedomostí.

Z vlastných skúseností vieme, že predstava štyroch alebo piatich týždňov, počas ktorých sa nemáte na čo tešiť, pretože je skúškové a vy sa musíte učiť, je naozaj zničujúca. S dobrým rozvrhom vám však učenie pôjde ľahšie a vy si napokon poviete, že vlastne to nebolo až také zlé 🙂 Držíme palce!

ContactUs.com