0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Ako to nepreháňať s učením

Aj vám sa niekedy zdá, že čím viac času na učenie máte, tým viac ho učením strávite a namiesto kávy s kamarátkami trávite celý víkend jednou domácou úlohou z matematiky? A počuli ste o Parkinsonovom zákone? Teória hovorí, že každý problém riešime práve tak dlho, koľko si naň vyhradíme. Určite sú žiaci a školy/odbory/predmety, ktorých domáce úlohy sú naozaj časovo náročné, ale s našimi tipmi môžete čas vyhradený na učenie využiť omnoho efektívnejšie. Vitaj, kino v piatok večer, posedenie pri latte v sobotu a nový svetrík v nedeľu.

Tu je osem tipov, vďaka ktorým bude Parkinsonov zákon pracovať pre vás:

1. Spravte si zoznam
Váš zoznam by mal obsahovať zoznam všetkých aktivít, ktoré by ste v daný deň chceli stihnúť. Áno, zaraďte tam aj čítanie na pohľad nepodstatných dvoch strán poznámok z ekonómie či vytlačenie materiálov na najbližšie cvičenia. A nezabudnite ani na voľnočasovú aktivitu, ktorú by mal zoznam obsahovať ako motiváciu – spomínané kino, stretnutie s priateľmi či večerné pozeranie Big Bang Theory.

2. Načasujte si to
Ku každej položke na zozname priraďte očakávaný čas, ktorý strávite jej vypracovaním. Nebuďte zbytočne s časom príliš štedrý, lebo vďaka Parkinsonovmu zákonu sa táto štedrosť môže obrátiť proti vám. Radšej z každej aktivity uberte 5 – 10 minút a budete pracovať ako blesk. Buďte však realistický. Celé skriptá z Matematiky I naozaj nedáte za 30 minút.

3. Vyškrtávajte
Niet nad ten pocit, keď môžete vyškrtnúť úlohu ako ukončenú a vidieť, ako sa váš zoznam zmenšuje. A hlavne ako ste stále bližšie a bližšie k vašej motivácii.

4. Stopujte
Vedomie, koľko času vám jednotlivé činnosti zaberú, je dôležité a nápomocné pri plánovaní vášho ďalšieho študijného dňa.

5. Pripravte si pomôcky
Možno to znie zbytočne, ale hľadanie pomôcok skutočne dokáže narušiť váš program a koncentráciu. Pri čítaní učebníc majte poruke papier na poznámky, pero a zvýrazňovačku, pri príkladoch nezabudnite na kalkulačku. Pomôckou je aj šálka kávy alebo obľúbeného čaju.

6. Vypnite techniku
Neustále vibrácie a zvonenie, WhatsApp správy od kamarátov, ktorým sa nechce učiť, či Facebook upomienky o upečení prvého koláča vašou kamarátkou sú skutočnými rozrušovačmi. Vypnite dáta aj zvonenie a telefón si skontrolujte až počas najbližšej prestávky.

7. Nerozrušujte sa online
Ak si pri príprave školského projektu alebo seminárnej práce potrebujete vyhľadať informácie online, veľmi ľahko sa môže stať, že zrazu surfujete po úplne iných stránkach, ako ste pôvodne mienili. Hľadáte štatistiky na OECD o hrubom domácom produkte a zrazu vidíte zaujímavé štatistiky o tom, koľko zarábajú ženy učiteľky? Stránku si záložkujte a nechajte na neskôr.

8. Prestávkujte
Prestávky môžu byť perfektným spôsobom, ako si vyčistiť hlavu, a je len na vás, ako ich využijete. Rýchla kontrola vášho Facebooku, ale aj prechádzka do kuchyne a naspať vám určite pomôžu.

9. Ste rýchlejší, ako ste si mysleli?
Odmeňte sa. Veď večer si môžete namiesto jedného dielu Big Bang Theory pozrieť rovno dva!

ContactUs.com