0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Ako vyťažiť z letných prázdnin čo najviac

Dnes začali prázdniny. Dlho očakávané letné voľno. Ako ho prospešne využiť?

Letné prázdniny sú pre každého študenta extrémne vzrušujúce a plné nových zážitkov. Žiaci ich s nadšením očakávajú a odratúvajú dni do ich začiatku minimálne mesiac vopred. Letné prázdniny predstavujú po dlhých desiatich mesiacoch školských povinností konečne čas, kedy môžu robiť veci, ktoré sú im naozaj pochuti – stretávať sa s kamarátmi a kamarátkami, pozerať filmy, seriály, nekonečné hodiny sa hrať na počítači, ísť na kúpalisko alebo aj dovolenku s rodičmi. Verným spoločníkom pri týchto aktivitách je televízia, počítač, tablet, mobil alebo nejaká iná elektronická vychytávka. Účelom prázdnin je síce trošku zrelaxovať, ale pokiaľ vaše dieťa omrzeli mobily, tablety a počítače, je najvyšší čas prediskutovať s nimi niektorý z našich tipov. Tieto aktivity vyplnia žiakom čas počas dlhých letných dní a pomôžu vyťažiť z nich čo najviac.

1. Zlepšite čítanie
Vyberte s dieťaťom nejakú zaujímavú knihu/knihy (nemusia byť nutne z povinného čítania) a venujte sa jej/im počas prázdnin. Pokiaľ niečomu v knihe žiak nerozumie, mal by sa opýtať rodičov alebo starých rodičov. Takéto dobrovoľné čítanie zlepší čítanie s porozumením a možno vybuduje aj lásku ku knihám ako takým. So zvykom čítať knihy budú žiaci pravdepodobne o niečo radšej čítať aj školské učebnice.

2. Vybavte si doučovanie
Doučovanie cez letné prázdniny je ideálnym spôsobom ako dobehnúť, príp. si aj nadbehnúť učivo a utužiť si vedomosti v konkrétnom predmete. Letné doučovanie je vhodné nielen pre tých, ktorí majú na hodinách problém pochopiť koncepty, ale aj pre širokú škálu základo- či stredoškolákov. V Cielene takéto doučovanie ponúkame. Hodiny sú prispôsobené individuálnym potrebám a tempu žiaka a doučovateľ pomôže žiakovi vybudovať si aj trošku matematického/ fyzikálneho/ chemického/ biologického či slovenčinárskeho sebavedomia.

3. Navštevujte múzeá a galérie
Pri návšteve múzea alebo galérie sa študenti stretnú s nespočítateľným množstvom nových vnemov. Spoznajú a pochopia minulosť a kultúru rôznych miest a predmetov, ktorá môže byť naozaj fascinujúca. Navyše, mať trošku nadšenia pre dejepis tiež nie je na škodu.

4. Pošlite ich do tábora
Letné tábory sú perfektným miestom na vyskúšanie širokej škály rôznych aktivít. Vaše dieťa sa v tábore naučí socializovať a komunikovať s inými, neznámymi deťmi a ľuďmi, zároveň je to príležitosť budovať svoje sociálne zručnosti a sebavedomie. Prostredníctvom zapojenia sa do skupinových aktivít navyše dokážu mladí ľudia oceniť silu tímovej práce.

5. Navštívte knižnicu
Miestne knižnice sú plné zaujímavých kníh a románov. Študenti môžu navštíviť knižnicu a stráviť v nej čas čítaním o známych udalostiach, príbehoch alebo iných zaujímavých veciach. Navyše, v knižnici môžu stretnúť nových ľudí a potenciálnych kamarátov.

Známa veta „Viem, že nič neviem“ Potvrdzuje, že vždy existuje niečo nové čo sa dá naučiť a to napríklad aj cez letné prázdniny. Je vhodné využiť tento čas na naučenie sa o dôležitých veciach, udalostiach alebo na návštevu skutočne zaujímavých miest. Takéto aktivity dokážu vybudovať v študentoch nové schopnosti, vedomosti a v neposlednom rade im pomôžu aj vyčnievať z radu – či už v škole alebo v bežnom živote.

ContactUs.com