0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

DÚ: 10 tipov ako pri nich nezošalieť

Už tretí týždeň chodia deti do školy a minimálne druhý týždeň opäť dostávajú domáce úlohy. Robenie domácich úloh ale nie je vždy jednoduché. Prinášame vám desať tipov ako ich robiť tak, aby vaše deti už pri ich robení neronili krokodílie slzy, nestresovali sa a vy ste nemuseli počúvať ich ponosovanie. Veď spoločne strávený čas sa dá využiť aj inak, nie?

1. Vytvorte z robenia domácich úloh rutinu.
Je na vašom dieťati, či mu viac vyhovuje vypracovať si všetky domáce úlohy hneď po príchode zo školy, alebo mu viac vyhovuje štipka oddychu, možno malý dezertík a až potom sa plné nadšenia pustí do ich robenia. Dôležité je, aby ste vy aj deti brali domáce úlohy ako pevnú súčasť každého dňa. Výsledky bude určite vidieť.

2. Pomáhajte, ale nie príliš.
Pokiaľ danému učivu rozumiete, môže byť pre vás pokušením nepovedať správnu odpoveď a presunúť sa tak k zaujímavejším činnostiam. Je dobré, pokiaľ dieťaťu dokážete ukázať, ako riešiť jeden vzorový príklad, ale nie tri alebo štyri, lebo potom už DÚ nerobí dieťa, ale vy.

3. Spravte z učenia zábavu.
Je to jednoduchšie, ako si myslíte. Pokiaľ je váš syn vizuálny typ, choďte na internet a nájdite video, ktoré mu dokáže pomôcť. Pokiaľ si učenie vyžaduje vyslovenú bifľovačku, vymyslite si vtipný rým, vďaka ktorému si to zapamätá. Veď kto by si nepamätal še-tri-sedem-oslov (6378 km – polomer Zeme) alebo LaCo DoMa (rímske číslice v poradí 50, 100, 500, 1000).

4. Buďte majstrom time manažmentu.
Stredoškoláci, ale aj žiaci na druhom stupni lietajú medzi školou, mimoškolskými aktivitami a, samozrejme, potrebujú sa aj socializovať s priateľmi. Pomôžte vášmu dieťaťu vytvoriť rozvrh voľného času – buď online alebo starým dobrým spôsobom na stierateľnej nástenke v izbe. Uistite sa, že každý deň je do rozvrhu začlenená príprava do školy – vaše dieťa tak bude vedieť, kedy má naozaj voľno a môže ísť napríklad do kina.

5. Veľký projekt? Začnite v malom.
Starší žiaci majú viac dlhodobých projektov a nie vždy musia vedieť, ako ich zvládnuť. Je jednoduché prokrastinovať na facebooku a strestovať celú rodinu pár dni pred odovzdaním. Pomôžte deťom vytvoriť časový plán – napríklad ísť do knižnice, spraviť osnovu projektu, vymyslieť dizajn… Nielenže ich môžete pribežne kontrolovať, ale hlavne sa vyhnete potenciálnym niekoľkonásobným nervovým zrúteniam.

6. Robte prestávky.
Výskumy ukazujú, že počas dlhého učenia koncentrácia u študentov klesá. Radšej ako nútiť deti do robenia úloh nonstop im dovoľte robiť si prestávky – môžu si skontrolovať mobil, pozrieť diel obľúbenej Teórie veľkého tresku, niečo zjesť alebo ísť na prechádzku so psom. Budú sa menej sťažovať a viac makať 🙂

7. Nemáte ani šajnu, čo sa vaše dieťa učí?
Nemusíte to priznávať. Radšej ich povzbudzujte a hovorte im, že to dokážu. Pokiaľ naozaj neviete, kade z konopí, hľadajte na internete rôzne návody a videá, ktoré pomôžu zvládnuť a pochopiť neznáme. Im aj vám.

8. Povedzte to učiteľovi
Pokiaľ váš syn alebo dcéra pracuje na nejakom príklade alebo zadaní celé hodiny a k výsledku nie je ani o krok bližšie, možno by bolo vhodné porozprávať sa s učiteľom. Učiteľ bude určite vďačný za spätnú väzbu a bude klásť na riešenie problémových úloh väčší dôraz.

9. Čo sa dá osláviť, oslavujte!
Sme presvedčení, že dobré veci treba oslavovať. Či už je to dobá známka z chémie, zvládnutý projekt z fyziky alebo jednotka z matematiky na polročnom vysvedčení. Nová knižka, prespatie u kamaráta, večera v palacinkárni. Možností je naozaj veľa. Tak do toho!

10. Nebaví vás to?
Keď naozaj ostanete v koncoch alebo jednoducho chcete spoločný čas s deťmi tráviť inak, nechajte to na odborníkov. Kvalifikovaní lektori Cielene Vám pomôžu s pravidelnou prípravou do školy, pripravia na prijímacie konanie či expresne doučia pred písomkou.

ContactUs.com