0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Nenávidím školu! Čo s tým?

Školský rok je naplno rozbehnutý a váš školák už tretí mesiac zarezáva. Škola, domáce úlohy, šport a jazykovka. Ale aj nové a zaujímavé aktivity, noví spolužiaci a kamaráti. Všetko, na čo sa vaše dieťa koncom prázdnin tešilo, sa však môže razom zmeniť jednoduchou vetou: „Nenávidím školu.“

Je pravda, že za týmto výrokom zvyčajne existuje dôvod, či už je to pretlak aktivít, nepochopiteľné učivo a nepríjemná pani učiteľka alebo nezhody s kamarátmi. Riešenie tejto situácie si vyžaduje veľa nenápadných otázok od vás ako rodiča, ale keď zistíte, v čom je hlavný problém, dokážete vášmu žiačikovi pomôcť nájsť riešenie. Tu sú štyri najčastejšie príčiny, ktoré vedú vaše dieťa k neznášaniu školy.

Rozvrh a program
Po relatívne voľnom lete môže byť pre dieťa problém každé ráno vstať a ísť do školy, nieto ešte robiť domáce úlohy. Zvyčajne od októbra sa ku škole pridajú ďalšie športové aktivity, jazyková škola a vaše dieťa sa môže cítiť byť vyšťavené už len pri pomyslení na nadchádzajúce týždne.
Čo môžete urobiť vy: Sadnite si s dieťaťom a rozpíšte si všetky jeho aktivity. Snažte sa zaplniť jeho voľný čas tak, aby malo priestor aj na leňošenie. Dbajte na to, aby malo o zapísané mimoškolské aktivity skutočný záujem a napĺňali ho. Naplánujte program na víkend, na ktorý sa môže tešiť dieťa aj celá rodinka. Niekedy pomôže naozaj dobrý rozpis a váš miláčik sa ako šibnutím čarovného prútika cíti viac zorganizovane.

Učivo
Nepochopená geometria alebo názvoslovie z chémie? Chýbajúce vedomosti sa môžu časom len nabaľovať, preto je dôležité riešiť ich čím skôr.
Čo môžete urobiť vy: Prezrite si školské osnovy alebo kontaktujte pani učiteľku, aby ste dokázali s dieťaťom zostaviť jeho študijný plán. Možno treba venovať matematike o 10 minút denne viac a váš žiak dokáže v škole lepšie chápať. A možno je to čas, kedy je potrebné zabezpečiť dieťaťu doučovateľa – pamätajte však, že je tak lepšie urobiť ešte predtým, než dieťa vyriekne osudové: „Neznášam školu.“

Učiteľ
Nový učiteľ a jeho zvýšené nároky alebo len iný štýl vyučovania môžu byť pre vaše dieťa skutočne náročné. Rovnako je to pri prechode na druhý stupeň základnej školy alebo zo základky na gymnázium.
Čo môžete urobiť vy: V prvom rade pripomeňte vášmu dieťaťu, že aj pre učiteľa môže byť komplikované zvládať kopu nových žiakov a spoznať ich schopnosti. Prečítajte si pravidlá hodnotenia a porozprávajte sa o nich. Tiež myslite na to, že vyššie nároky od učiteľa sa určite prejavia v lepších výsledkoch napríklad na Testovaní 9 alebo že príprava na maturitu z matematiky bude pre „vycvičeného“ žiaka malina. Až vtedy žiaci dokážu oceniť toho, kto sa im venoval a možno ich ako triedu párkrát aj naštval nečakanými písomkami.

Kamarát
Vaše dieťa môže mať problém aj po troch mesiacoch zaradiť sa do nového kolektívu, no rovnako si jeho najlepší kamarát/najlepšia kamarátka mohli nájsť nového „naj“ alebo sa za krátke obdobie pokombinovali skupinky v triede a vaše dieťa sa cíti vylúčené.
Čo môžete urobiť vy: Niekedy postačí len dieťa vypočuť. Pýtajte sa, či sa odcudzilo s dobrým kamarátom alebo s celou skupinou detí. Pokiaľ máte pocit, že by mu mohla pomôcť vaša rada, navrhnite mu, aby kamaráta pozval k vám domov alebo skúste porozmýšľať, aká mimoškolská aktivita by mu pomohla nájsť nových kamošov.

Za naše deti nedokážeme vyriešiť všetky ich problémy. Pokiaľ ale dieťa dokáže špecifikovať, čo je jeho problém a namiesto „Nenávidím školu“ dokáže povedať „Lucka sa so mnou nebaví“, berte to ako obrovský krok vpred.

ContactUs.com