0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Prvý apríl v matematike

Prvý apríl treba osláviť tak, že zo svojho okolia si poriadne vystrelíte. Prečítajte si tri príbehy, ako si matematici vystrelili zo svojich kolegov, ale aj obyčajných ľudí.

1.apríl 1975
Americký matematik špecializujúci sa na zábavnú matematiku Martin Gardner  publikoval v apríli toho roku vo vydaní vedeckého časopisu Scientific American článok „Matematické hry: Šesť úžasných objavov, ktoré nejakým spôsobom unikli pozornosti verejnosti.“ Popri rôznych objavoch, ktoré boli samozrejme všetky falošné, bolo aj tvrdenie, že e^(pi*sqrt(163)) je celé číslo a protipríklad na Vetu o štyroch farbách, ktorej pravdivosť bola odvtedy už dokázaná (v roku 1998). Napriek tomu, že v texte sa nachádzali viaceré nápovedy – napr. citácia pána Birdbraina (z ang. Vtáčí mozog), naozaj veľa čitateľov týmto „objavom“ uverilo.

four color theorem

1.apríl 1997
Svetoznámy matematik a držiteľ Fieldsovej medaily, ktorá sa každé štyri roku udeľuje 2-4 matematikom do 40 rokov, Enrico Bombieri si vystrelil zo svojich kolegov. Prvého apríla rozposlal e-mail, v ktorom tvrdil, že mladý fyzik na prednáške v Institute of Advanced Study oznámil dokázanie Riemannovej hypotézy, jedného z pretrvávajúcich problémov v matematike a na dokázaní ktorého roky pracoval aj sám Bombieri. Tento e-mail doslova obletel svet a aspoň na chvíľu mu uverili množstvá ľudí. Správa však obsahovala aj určitú nápovedu, napríkld že mladý fyzik pracoval s časticami zvanými „morons“ (z ang. hlupáci, blbci).

keep-calm-and-solve-riemann-hypothesis-7

1.apríl 1998
V apríli 1998 vyšiel v časopise New Mexican For Science and Reason článok o tom, že v štáte Alabama vedúci predstavitelia uzákonili hodnotu čísla pí rovnú trom. Spravili tak po aktívnej kampani Solomonskej skupiny, ktorá bráni tradičné hodnoty, pričom zvolené bolo krásne biblické číslo 3. Článok rovnako informoval o tom, že tomuto kroku sa bráni NASA aj matematici, ktorí konštantu používajú pri svojich vesmírnych výpočtoch. O deň neskôr sa autor článku, Mark Boslough, priznal k tomu, že celý článok si vymyslel ako paródiu na legislatívu v Novom Mexiku. Zaujímavé však je, že medzitým stihli tento článok prevziať a uverejniť aj niektoré médiá.

pi

1.apríl 2011
Samozvaný „laik vo svojom voľnom čase“ Howard Eyeknow spravil podľa vlastných slov nemožné a spravil trisekciu uhla. Citujúc Howarda: „Netušíte, koľko z mojich 110% platných dôkazov o trisekcii uhla bolo buď kompletne zamietnutých alebo úplne odignorovaných. Teda som dal na papier uhlomer spolu s kompasom a pravítkom a spravil trisekciu uhla, ktorú by mohol pochopiť akýkoľvek novinár – v tomto prípade, na pravom uhle.“ Svoju trisekciu nazval ako Eyeknow-Didley Construction, keďže jeho sused Bo Didley mu požičal kompas potrebný pri konštrukcii. Celý vtip bol zverejnený na Howardovom Facebooku a Twitteri.

trisekcia uhla

A vy ste dnes už z niekoho vystrelili?

Zdroj: Americal Mathematical Society (www.ams.org)

ContactUs.com