0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Toto určite na teste nerobte. Lebo môžete pohorieť

Pripravený na veľký test alebo prijímacie pohovory? Trošku adrenalínu v krvi nikomu nezaškodí, dokonca vám môže v niektorých prípadoch pomôcť napísať test lepšie. Existujú však rôzne faktory, ktoré dokážu to, ako test napíšete, negatívne ovplyvniť. Nezahoďte „do koša“ vaše ťažko nadobudnuté vedomosti a vyhnite sa nasledujúcim chybám:

1) Prídete neskoro.
Všetko potrebné na test si nachystajte večer pred testom. Nastavte si dva budíky. Dôkladne si naplánujte cestu a spoje, ktorými pôjdete. A určite si nechajte dostatočnú časovú rezervu – pokiaľ prídete skôr môžete si ešte spraviť rýchle opakovanie alebo si čítať obľúbenú knihu.

2) Neprinesiete si pomôcky.
Vaša učiteľka vám pomôcky, ktoré si na test môžete priniesť, určite nadiktovala. Pri dôležitejších previerkach, ako napríklad pri Testovaní 9 z matematiky, sa priamo v osnovách nachádza, aké pomôcky si môžete priniesť (v tomto prípade sú povolené kalkulačky, rysovacie pomôcky, modré alebo čierne guľôčkové pero). Podobne je to na maturitách alebo prijímacích pohovoroch. Dôležité je jediné – čítať.

3) Neviete, ako je test stavaný.
Niektoré testy umožňujú v kritických situáciách hádať správnu odpoveď, iné vás budú penalizovať mínusovými bodmi za každú nesprávnu odpoveď. Niektoré otázky majú možnosť viacerých správnych odpovedí, iné vyžadujú odpoveď s vysvetlením. Opäť – čítajte, aby ste predišli zbytočnej strate bodov.

4) Nečítate zadania.
Ani si neprečítate zadanie otázky do konca a hneď sa vrhnete na jej riešenie? To nemusí byť optimálny spôsob, i keď na pohľad možno šetrí čas. Môžete prehliadnuť dôležité pokyny alebo si vysvetliť zadanie úplne nesprávne. Po prvom prečítaní si zadanie prečítajte ešte raz. Keď nerozumiete, najlepšie je opýtať sa.

5) Strácate čas na nesprávnych otázkach
Pokiaľ nejakú otázku nedokážete zodpovedať „z fleku“, nestrácajte čas rozmýšľaním nad ňou a nechajte si ju na koniec. Nestane sa vám tak, že premárnite čas, ktorý by ste mohli využiť na zodpovedanie tých otázok, ktoré naozaj viete.

6) Nekontrolujete.
Pokiaľ vám po dopísaní testu ostane trošku času, skontrolujte si vaše odpovede. Opravíte tak drobné chyby z nepozornosti a nestratíte tak body na maličkostiach. Radšej strácajte body na tom, čo naozaj neviete.

7) Nesledujete čas.
Na začiatku každého testu alebo pohovorov máte presne stanovené, koľko času máte k dispozícii. Mali by ste si ho preto správne rozvrhnúť. Na začiatku si prezrite celý test, zistite, koľko má častí a otázok. Dbajte na to, že niektoré časti vám môžu zabrať viac času ako iné. Na konci budete mať vždy možnosť sa k daným otázkam vrátiť.

8) Príliš stresujete.
Priveľa stresu môže zabrzdiť váš mozog. Zhlboka dýchajte, opakujte si „To dám“ a naozaj makajte.

Zvládnutie umenia písať testy vám môže priniesť obrovskú výhodu. Príprava a dostatočné sebavedomie môže prispieť k tomu, že zvládnete všetky testy na jedničku/ áčko/ úspešné prejdenie prijímačkami.

ContactUs.com