0910/902 315, 0902/939 902 doucovanie@cielene.sk

Užitočné webstránky, ktoré by mal poznať každý študent

Prešli sme si tým všetci. Nekonečné domáce úlohy, zadania, projekty, seminárky, blížiace sa deadliny. Väčšinu času rôzne náročné školské povinnosti a úlohy zvládate, ťažko pracujete, no niekedy máte pocit, že vám chýba prostriedok, aplikácia, ktorá by dokázala zlepšiť vaše študijné výsledky a teda zjednodušiť aj váš život. Vybrali sme pre vás niekoľko užitočných webstránok, s ktorými pracujú na doučovaniach naši žiaci alebo ktoré odporúčajú naši doučovatelia. Tu je výber z nich.

Snímka1
1. Wolfram – Alpha
Miška, doučovateľka matematiky v Bratislave: Mysleli ste si, že Google vie všetko? Tak skúste ešte raz. Wolfram – Alpha je search engine, ktorý vie naozaj všetko. Zodpovie vám vaše najtajnejšie vedecké otázky alebo vás navedie na užitočné zdroje, ktoré pomôžu pri písaní prác. Pôvodne určený na matematiku má tento softvér dnes už viaceré oblasti cez lingvistiku, výživu či materiály. Ja ako matematička ho využívam na vykresľovanie grafov, počítanie integrálov, derivovanie, či maticové operácie. Nutná je ale minimálna znalosť angličtiny.

Snímka2
2. TED.com
Lucia, doučovateľka slovenčiny a biológie v Bratislave: TED.com je jedna z najúžasnejších stránok. Pri hľadaní inšpirácie, researchovaní k projektom alebo pri konštruktívnej prokrastinácii, tu nájdete celé množstvo užitočných prednášok od úspešných a múdrych ľudí. Pôvodne sú prednášky v angličtine, ale veľakrát je k dispozícii aj slovenský preklad či titulky. Moje obľúbené témy sú jednoznačne literatúra, medicína a zdravie.

Snímka3
3. Google Študovňa
Michal, doučovateľ chémie v Bratislave: Pre študentov je Google Scholar (pôvodný názov v angličtine) užitočným zdrojom informácií pri citovaní rôznych odborných zdrojov z naozaj overených prác. Ja osobne som ho využil najmä na študijnom pobyte v Nemecku. Predpokladá sa, že obsahuje viac ako 160 miliónov dokumentov, takže je vysoko pravdepodobné, že nájdete to, čo potrebujete.

Snímka4
4. Príklady.eu
Andrea, doučovateľka matematiky v Košiciach: Niektorí z mojich žiakov (v ideálnom prípade by takí boli všetci) sú takí snaživí, že príklady počítajú aj doma a sami si trénujú veci, ktorým nerozumejú. Príklady.eu odporúčam preto, lebo si tam nájdu svoje aj stredoškoláci, aj vysokoškoláci. K príkladom sú navyše k dispozícii aj kompletné postupy s riešením. Oceňujem ich aj pri zadávaní DÚ.

Snímka5
5. Khan Academy
Martin, doučovateľ matematiky v Žiline: Od sčítania a odčítania po derivácie či diferenciálny počet, to všetko nájde žiak (a niekedy aj ja :)) na českej verzii khanovaskola.cz populárnej Khan Academy. Tú založil jediný doučovateľ, ktorý potreboval vysvetliť učivo svojej sesternici. A vytvoril jej video na youtube.com. Česká verzia je obmedzená len na niektoré premety, ale globálna má obsahu naozaj dosť.

Snímka6
6. Quizlet
Dušan, doučovateľ chémie v Košiciach: Síce je Quizlet dostupný len v angličtine, ale je vynikajúcou pomôckou pre všetkých, ktorí sa potrebujú nabifliť definície. Ak vás nebaví klasické zakrývanie stĺpčekov v poznámkach, príp. ručné obracanie kartičiek, tak je Quizlet práve pre vás. Spraví vám online kartičky, priraďovačku či test. Vyskúšať sa môžete už z existujúcich skupín otázok alebo si vytvoriť svoju vlastnú.

Snímka7
7. Spreeder
Silvia, doučovateľka slovenčiny v Bratislave: Niekedy je pri štúdiu potrebné prečítať obrovské množstvá textu, najmä ak je v elektronickej podobe, nemusí to byť práve najpríjemnejší zážitok. Vtedy stačí text „copy + paste“ do okienka na stránke a tá vám postupne servíruje text v rýchlosti, akú si zvolíte. Jednoznačne pomáha pochopiť učivu rýchlejšie a je efektívnym nástrojom pri čítaní s porozumením.

ContactUs.com